Fizjoterapia ma na celu przywrócenie, utrzymanie i rozwijanie prawidłowych funkcji organizmu.

Najczęściej zajmujemy się urazami ortopedycznymi takimi jak:

  • urazy ścięgna Achillesa,
  • boczne przyparcie rzepki,
  • urazy stawu łokciowego,
  • urazy stawu kolanowego,
  • urazy stawy skokowego,
  • urazy obręczy barkowowej,
  • urazy nadgarstka,
  • urazy kręgosłupa

Przed rozpoczęciem fizjoterapii należy zapoznać się z charakterystyką urazu oraz działaniami prowadzonymi do tej pory przez pacjenta.

Z naszych doświadczeń wynika, że jak najszybsze nawiązanie współpracy pomiędzy pacjentem a fizjoterapeutą gwarantuje skrócenie procesu powrotu do zdrowia. Dzięki współpracy z naszymi lekarzami (ortopedą, neurologiem, dietetykiem) możemy na bieżąco monitorować stan pacjenta i podejmować odpowiednie działania.

Na podstawie rozpoznania medycznego – następuje planowanie procesu rehabilitacji. Naszą zaletą jest holistyczne czyli całościowe podejście do tego zagadnienia.

Rehabilitacja kręgosłupa

Z naszych doświadczeń wynika iż jest to schorzenie XXI wieku spowodowane pozycją siedzącą, która prowadzi do następujących problemów:

– rwa kulszowa i ramienna,

– zespoły bólowe kręgosłupa,

– dyskopatia,

– zmiany przeciążeniowe

Najczęściej nasi pacjenci skarżą się na: drętwienie lub mrowienie, zmniejszona ruchomość spowodowana ostrym lub przewlekłym bólem, ból pleców w odcinku lędźwiowym uniemożliwiający poruszanie się, zaburzenia czucia w palcach, ostry punktowy lub promieniujący ból, uczucie pieczenia lub palenia.

Terapia manualna składa się z różnych technik (masaż klasyczny, masaż tkanek miękkch, masaż sportowy, medycyna chińska itp.). W pierwszym etapie dążymy do zmniejszenia dolegliwości bólowych pacjenta (ból mięśniowo-powięziowy, tępy, piekący, palenie, pieczenie, kłucie) co wpływa na poprawę komfortu życia codziennego. Kolejny etap to wyeliminowanie dysfunkcji (problemu) występującego u pacjenta za pomocą ćwiczeń dopasowanych indywidualnie do jego potrzeb, tak aby mógł on wrócić do pełnej sprawności.

Przed rozpoczęciem procesu rehabilitacji przeprowadzamy kompleksowe badania, które pozwalają zlokalizować problem oraz zaplanować poszczególne kroki działania. Nasze doświadczenie pokazuje, iż często nasi pacjenci mają więcej niż jeden problem zdrowotny dlatego dzięki holistycznemu podejściu możemy kompleksowo rozwiązać problem pacjenta.

Rehabilitacja barku (obręczy barkowej)

Urazy obręczy barkowej wynikają z przeciążeń, urazów sportowych, wypadków komunikacyjnych.

Przed przystąpieniem do rehabilitacji odbywamy z pacjentem rozmowę na temat urazu, lokalizacji i charakterze bólu. Analizujemy zakresy ruchomości stawu oraz możliwości funkcjonalne pacjenta.

Dopiero po tym etapie przystępujemy do zaplanowanych działań. Musimy pamiętać, że proces rehabilitacji jest często czasochłonny i wymaga od pacjenta systematyczności i zaangażowania.

Dzięki  naszemu  holistycznemu   podejściu bardzo często udaje nam się przywrócić pacjenta do pełnej sprawności ruchowej.  

Rehabilitacja kończyny dolnej

Rehabilitacja stawu kolanowego, skokowego, bioder.

Urazy kończyny dolnej to drugi z najczęstszych przypadków, z którymi na co dzień się spotykamy w naszej pracy. Siedzący tryb pracy, połączony z brakiem ruchu oraz nagłe rozpoczęcie uprawianie sportu bez wcześniejszego przygotowania doprowadza bardzo często do urazów stawu kolanowego, skokowego lub biodra.

Staw kolanowy i skokowy oraz ich złożoność jest dużym wyzwaniem dla fizjoterpeuty podczas procesu rehabilitacji przy urazach takich jak np. naderwania lub skręcenia, stany przeciążeniowe, zerwanie wiązadła ACL, zerwanie Achillesa, uszkodzenie więzadła ATFL.

Najczęstsze problemy stawu biodrowego  z którymi nasze centrum ma do czynienia to stan po endoprotezoplastyce, asymetria miednicy, dysplazja stawu biodrowego.   

Każdorazowo dobieramy indywidualnie proces leczenia zależnie od jego potrzeb, przeprowadzonego wywiadu, charakteru urazu, podjętych przez pacjenta działaniach. Na każdym etapie rehabilitacji pacjent jest informowany o poszczególnych fazach ćwiczeń oraz w jaki sposób ma poruszać się w życiu codziennym.

Dzięki  naszemu  holistycznemu   podejściu do rehabilitacji bardzo często proces ten zakończony sukcesem i przywróceniem pacjenta do pełnej sprawności ruchowej uszkodzonego stawu.